İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI - OSBÜK - OSBÜK

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

13-11-2013

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşbirliğinde düzenlenen, “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” 6 Kasım 2013 tarihinde Meyra Palace Ankara Otelde gerçekleştirildi.
Söz konusu programa OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU olmak üzere Yönetim Kurulu Üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sn. Fatih ACAR, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcıları Sn. İsmail GERİM ve Sn. Ahmet ÇETİN, İş Teftiş Ankara Grup Bşk. Yrd. Sn. Ergün GÖKTAŞ, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Sn. Cüneyt OLGAÇ, Bakanlık Uzmanı Sn. Kemal ÖZAT, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları olmak üzere, ülkemizin dört bir yanından gelen yaklaşık 230 OSB Yöneticisi, çalışanları ve firma temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşması OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU tarafından gerçekleştirildi. NAKIBOĞLU yapmış olduğu konuşmasında “Geçtiğimiz ay lütfedip OSBÜK Yönetim Kurulu’nu ziyaret eden Sayın Müsteşarımızla yaptığımız istişare sonucu; 6331 sayılı Kanunun OSB’ler ve OSB Katılımcılarına yüklediği görev ve sorumlulukların anlatılması ve soruların cevaplandırılmasına yönelik ortak bir toplantı yapılmasına karar verilmiştir. Bu gün bu salona Ülkemizin dört bir köşesinden gelen 200 den fazla OSB temsilcisi ve sanayicimizin teşrifi, çok isabetli bir karar verdiğimizin göstergesidir. OSBÜK olarak 10 yıldan beri OSB’ler ve sanayicilerimize verdiğimiz hizmetlere yeni bir halkanın daha eklenmesinden memnuniyet duyuyoruz. OSB’lerden ve değerli sanayicilerimizden gelecek bu ve benzeri talepleri karşılamaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih ACAR Beyefendi olmak üzere tüm Bakanlık çalışanlarına ve toplantımıza katılan siz değerli konuklarımıza teşekkür eder, toplantımızın hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Toplantının onur konuğu olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih ACAR ise katılımcılara yapmış olduğu hitabında, düzenli aktif sigortalı sayısında 3 buçuk milyon artış olduğunu ve dünyada birçok kişinin iş kazaları sebebiyle hayatını kaybettiğini, bu kazalar nedeniyle İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uzun süren çalışmalardan sonra hayata geçirildiğini belirtti.
ACAR, 1 Ocak 2014’ten itibaren yasanın bütün hükümlerinin yürürlüğe gireceğini ve 81 ilde bilgilendirme toplantılarının yapılacağını ifade etti. Ayrıca, 250 bin sanayici ve iş adamına bilgilendirme mektupları gönderildiğini belirtti.
Sn. ACAR, OSB Başkanlarına hitaben, İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili (OSGB) Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin OSB’lerde kurulabileceğini ve yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

OSB ÜST KURULUŞU olarak, size bağlı organize sanayi bölgeleri eğer bir çalışma yapar, ‘Bizim OSB olarak şu nitelikte insanlara ihtiyacımız var’ diye toplu bir çalışmayı bakanlığa getirirseniz biz de 280 tane OSB’deki nitelikli eleman bulamama sorununu 2014 yılı içinde bitirebiliriz. Ocak 2014’ün sonunda bunları bize teslim ederseniz, biz de en geç 2 ay içinde fotoğrafı net şekilde size iletiriz” şeklinde konuştu.

Sn. ACAR, Organize Sanayi Bölgelerinde, Bakanlığı ilgilendiren sorunların OSBÜK tarafından kendilerine ulaştırılması halinde çözüm yolları konusunda ayrıntılı bir çalışma başlatılacağı ve sonucunun da paylaşılacağını ifade etti.

Açılış konuşmaları sonrasında öğleden önce İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Neler getiriyor ve öğleden sonra ise OSGB ve e-katip uygulamaları konulu paneller gerçekleştirildi. Program OSBÜK aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7