III.OSB ENERJİ ZİRVESİ İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

III.OSB ENERJİ ZİRVESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

05-11-2009

III. OSB Enerji Zirvesi 30-31 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul Sheraton Ataköy Otelde yapıldı.
III. OSB Enerji Zirvesine davet eidlen 259 OSB’ den 280 OSB temsilcisinin yanında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ, İstanbul Valisi Sayın Muammer GÜLER, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Hasan Ali ÇELİK, AKP Grup Başkan Vekili Sayın Mustafa ELİTAŞ, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Sayın Ramazan YILDIRIM,EPDK Kurul Üyeleri, TEDAŞ ve TEİAŞ temsilcileri, BOTAŞ temsilcisi ve ilgili bürokratlar katıldılar.
Toplantı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitler adına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere OSB Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut YILMAZ kürsüye geldi ve Sayın YILMAZ, öncelikle bir gün önce kutlanan Cumhuriyet Bayramı sebebi ile katılımcıların Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, Cumhuriyetimizin en önemli projelerinden biri olan OSB’lerin enerji sorunlarının değerlendirileceği III.OSB Enerji Zirvesine katılan tüm katılımcılara “Hoşgeldiniz” dileğinde bulundu ve toplantıya teşrifleri için teşekkür etti.
OSBÜK Başkanı 2 gün boyunca OSB’lerin enerji sorunlarının görüşeleceği toplantının açılışında kendisinin önemle üzerinde duracağı konunun OSB’lerin Doğal Gaz ihtiyacının karşılanması konusunda BOTAŞ ile olan ilişkilerin neticesi ile Türkiye doğal gaz tüketiminin 1/3 ünün OSB’lerde olması sebebi ile OSB’lerin doğal gaz pazarında söz sahibi olması için OSB Üst Kuruluşu önderliğinde kurulan OSB Doğal Gaz AŞ’nin EPDK’dan almış olduğu LNG İthalat Lisansı ve alacağı boru gazı İthalat Lisansı ile OSB’lerin haklarının korunması için piyasada aktif rol alacağını belirttil.OSBÜK Başkanı son günlerde gündemde olan 56 tane enerji şirketinin özelleştirilmesiyle ilgili veya işletme devirleriyle ilgili konudan haberdar olduklarını piyasanın içindeki oyuncular olmak istediklerini ve bunun devamı olarak, bu enerji şirketlerinden bir tanesine de talip olduklarını belirtterek amaçlarının kesinlikle yeni bir KİT veya yeni bir kamu kuruluşu anlamında düşünülmemesini belirttiler.Bu şirketlerden birinin deneme şeklinde verilmesini bütün piyasa şartlarına uymak kaydıyla, rekabetin tam içinde bulunarak alınmış olunan santralin, gerek verimlilik yönünden gerek üretim miktarıyla Bakanlığı rahatlatacağını ülkemize faydası olacağını belirtti. Sayın YILMAZ toplantının hayırlı olması dileğini belirterek sözlerine son vererek kürsüden ayrıldı.
OSBÜK Başkanı sonrasında kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Sayın Ramazan YILDIRIM öncelikle katılımcıları hoşgeldiniz diyerek selamladı ve bugün 259 OSB’nin 120 tanesinin altyapısının tamamlandığını ve 53′ nde Atıksu Arıtma Tesislerinin tamamlandığını 2009 yılı yatırım planı kapsamında 96 OSB’nin daha altyapı çalışmalarının tamamlanacağını, ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak OSB’lere verilen kredilerden bahsetti. Sayın Ramazan YILDIRIM, OSB’lerin yüksek katma değer ile istihdam yaratarak mal ve hizmet üretmek amacı ile kurulduklarından bahisle III. OSB Enerji Zirvesi kapsamında OSB’lerin elektrik ve doğal gaz piyasası sorunları üzerine kalıcı çözüm önerileri üretmenin ve etkili bir enerji yönetiminin belirlenmesi gerekliliğinden bahsetti. Genel Müdür ayrıca “enerjinin sanayide yüksek teknoloji ile kullanılarak geri kazanıldığından ve gereksiz harcanan enerjinin emek kaybı olduğuna değinerek, enerji verimliliğinin önemine dikkat çektiler. Bu sebeple Zirve esnasında görüşlecek her konunun önemli olduğundan bahsetti.Sayın YILDIRIM toplantının Ülkemiz ve OSB’ler için hayırlı olması dileyerek kürsüden ayrıldılar.
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı görevine bir hafta önce seçilen ve ayağının tozu ile III. OSB Enerji Zirvesi’ne katılan Sayın Hasan Ali ÇELİK, kendisinin 2 gün sürecek toplantılar süresince herkesi her paneli ve soru cevapları dinleyeceğini; OSB’lerin enerji konusunda yada yapısını, önemini ve gerekliliğini devam ettirmek için elbirliği ile ülkenin menfaati için de gerekli ise neye ihtiyaç duyuluyorsa yanında olacaklarını ve hizmet vereceklerini dile getirdiler.
Sayın ÇELİK’in sözlerini tamamlamasının üzerine İstanbul Valisi ve aynı zamanda İkitelli OSB Başkanı Sayın Muammer GÜLER söz aldı. Sayın Vali sözlerine geleneksel olarak yapılan OSB Enerji Zİrvelerinden 3. sünün Türk tarihinin en büyük zenginliği, kültür başkenti İstanbul’da yapılmasından duydukları onuru dile getirdiler ve enerjinin üretimi, dağıtımı ve verimliliğinin çok ömeli olduğunu,özellikle OSB’ler açısından dağıtım konusununun önemli olduğu ancak uygulamada bazı sıkıntılar olduğunu ve bu konunun üzerinde de Üst Kuruluşu Yönetiminin çalışmaları olduğunu bildiklerini belirttiler. Özellikle belirtmek istedikleri bir başka hususta meslek hayatları boyunca Türkiye’nin en büyük OSB’lerinde Başkan olarak görev almaktan ve sanayiciler ile birlikte taşın altına eline koymaktan onur duydukları oldu. OSB’lerin ve sanayicilerin her alanda desteklenmesi gerektiğine inandıklarını belirtterek sözlerine son verdi.
İstanbul Valisi Sayın Muammer GÜLER’den sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ geldiler. Sayın Bakan sözlerine son 19 günde 7 civarında ülkeye seyahat ettiklerini ve Türkiye adına bazı girişimlerde bulunduklarını, arz güvenliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin kısa, orta ve uzun vadeli bağlantılarını yapabilecek görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlattı.
YILDIZ, global kriz nedeniyle tüketimde düşüşler yaşandığını, büyüme hedeflerine ilişkin olarak 2009 rakamlarının revize edildiğini hatırlatarak, ”bu, bizi rehavete sürüklememeli. Gerek özel sektör gerek kamu, bu manada tedbirlerini almalı” dedi.
Türkiye’nin coğrafyasından kaynaklanan jeopolitiğini iyi değerlendirmek yönünde şu an gelinen noktayı memnuniyet verici olarak tanımlayan YILDIZ, şunları kaydetti:
”Nabucco ile başlayan anlaşmaların, Rusya Federasyonu ile beraber bir proje paketiyle halledilmiş olması, Azerbaycan’la yaptığımız görüşmelerin önümüzdeki süreçte olumlu manada sonuçlanacağı kanaatimiz, 1998 yılında yapılan 16 milyar metreküplük doğal gaz anlaşmasının bir türlü hayata geçirilememiş olmasıyla beraber Türkmenistan’da son geldiğimiz noktada önümüzdeki süreçte onun da kaynak ülkesi olarak ülkemizden geçişi, en son Irak ve İran’daki yaptığımız görüşmelerde çok olumlu sonuçlar almamız,inşallah önümüzdeki süreçte Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı iyi bir noktaya geleceğini göstermektedir.”dedi.
YILDIZ, 56 tane santralin özelleştirilmesiyle ilgili sürecin başladığını hatırlatarak, ”130 megavatlık ama irili ufaklı. 1926 yılında kurulmuş santraller de var bunların içinde. Şu anda kamuya maliyeti 0,7 cent olan santraller de var. Bence buna hiç tereddütsüz girin ve alın. Özel bir organize sanayine imtiyaz verme durumumuz olmaz. Bu doğru da değil. Çünkü her birinizin burada iki tane, üç tane hüviyeti var. Organize sanayilerin dışında o ihalelere girecek özel sektör temsilcileri var. O yüzden gelin biz bu rekabet ortamına müdahale etmeyelim ama girin ve alın. Çünkü bu işte alan kazanıyor” şeklinde konuştu.
Bakan YILDIZ bu toplantının bir amacı olduğunu ve ne istediklerinin bilen bir kuruluş ile birlikte olduklarını belirterek, OSB’lerinin kamu ve özelden farklı olarak hem üretim merkezleri hemde tüketim noktaları olduğunu belirttiler. Bu farklılığın çok iyi farkedilmesi ve buna göre yönlendirilmesi gerektiğini belirttiler. OSB’lerin bu farkının elde edilemeyen birçok projenin sahibi olmalarında büyük fırsat olduğunu belirttiler.
Bakan BOTAŞ’la alakalı konuda özellikle en son yaptıkları düzenlemeyle 15 milyon metreküpün üzerinde toplam tüketimi olan OSB’lerin farklı bir indirim alma imkanları doğduğunu da anımsatan YILDIZ, herkesin bu fırsatları değerlendireceğini düşündüğünü söyledi.
BOTAŞ’ın ve TPAO’nun küçülmediğinin görüleceğini ifade eden YILDIZ, çünkü yaptıkları bütün anlaşmaların uluslararası arenada bu iki kurumun daha fazla rol almasını, belki daha fazla büyümesini sağlayacağını kaydetti. YILDIZ, ”Yurt içinde bu gaz miktarlarını devretmiş olması onun küçüleceği anlamına gelmiyor. Ama piyasayı rahatlatmak ve serbestleştirmek adına önemli mesaj olacağı kanaatindeyim” dedi.
Uzun zamandır OSB gündeminde olan I no’u ve II no’lu tarifeler konusunda yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ancak bu tarifeleri düzenledikleri anda yüzde 5,6 civarında elektriğe zam geleceğini kaydeden Bakan YILDIZ ”Bu düzenlenmenin doğru bir şey ama bu zammın geleceği de bu kadar gerçek bir şey. O yüzden zamanlamasını çok iyi ayarlamamız lazım. Bildiğiniz gibi otomatik fiyatlama mekanizmaları ile beraber bunlar yapılır. Filmin sonu böyle biter, buna hazırlıklı olacağız. Bu tarifelerin düzenlenmesi işi doğru bir iş. Sonucunun böyle bir noktaya gideceği de bu doğru iş kadar önemli” diye konuştu.Bir yatırım yapılırken tahsil edildiği tek yerin vatandaş olduğuna işaret eden Yıldız, ”Bunu itina ile yapmak zorundayız. Vatandaşımıza çok büyük bir yük getirmeden bunları yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.Bakan YILDIZ, yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalı enerji çeşitlendirmesinde nükleer enerji santralleri ile beraber koydukları politikanın bir kez daha doğru olduğunu gördüklerini söyledi.Taner YILDIZ, rüzgardaki yaşanan gecikmelerin önümüzdeki 3 ay ve artı 3 aylık iki dilimde çözüleceğini EPDK ile beraber yapılan çalışmalarda da bir takvim oluşturulduğunu ve inşallah bu takvime sıkı sıkıya itina gösterileceğini belirtti.

Bakan Taner YILDIZ en büyük gücün OSB’ler olduğunu ve bu gücü yerinde kullanılması gerektiğini belirtti.Yaptıkları elektrik zammının sanayiciler için tehdit olan yanını fırsata dönüştürmek gerektiğini belirten YILDIZ ”Yapacağınız pazarlıklarla beraber özel sektörü de bu manada sıkıştırmak… Çünkü kamu da o zaman kendine daha çok dikkat etmek durumunda. Bizler de aktifleri ile pasifleri ile özel sektör gibi davranıp, karına zararına dikkat eden bir kurum olmak zorunda kalırız. O yüzden birbirimizi bu manada teşvik edelim, tabanda değil tavanda buluşalım” dedi. Sözlerine toplantıya dair iyi temenniler ile son veren Sayın YILDIZ Ankara’ya döndüler.
Daha sonra kürsüye konuşmalarını yapmak üzere AKP Grup Başkan Vekili Sayın Mustafa ELİTAŞ geldi ve toplantının katılımcısı değerli OSB temsilcilerinin enerji piyasası konusundaki sorunlarına, OSB konusunda gerçekten bilgili, fikir sahibi ve uygulamalarına yabancı olmayan çok değerli siyasetçi ve büreoktratlarla birlikte çözüm üreteceklerini ve bundan gerçekten faydalanılması gerektiğini belirttil. Toplantının sonuna kadar burada olacak olan Sanayi Komisyonu Başkanı Sayın ÇELİK’in bir siyasetci gibi konuşmayı değil dinlemeyi ve sorunlara çözüm ararken burda konuşulanları gözünün önüne getirerek faydalanacağını belirtten Sayın ELİŞTAŞ yaşanan ekonomik kriz sebebi ile herkesin aynı gemide olduğunu ve hepbirlikte umutla yılmadan çalışarak krizin önüne geçecebilineceğini söyledi.
Toplantı, Sayın ELİTAŞ’ın toplantının hayırlı olmasını dileyerek bitirdiği sözlerinin ardından ardından aşağıda açıklanan Gündem çerçevesinde devam etti.

30 EKİM 2009
I. OTURUM
OSB KANUNU VE UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
DEĞİŞİKLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

SN. YAŞAR ÖZTÜRK SAN.TİC. BAK. DAİRE BŞK.
SN. SEYFETTİN YAĞCI SAN.TIC. BAK. SUBE MDR.
SN. BÜŞRA UĞURSAL SAN.TIC. BAK. SUBE MDR.
SN. ESRA OĞUZ SAN.TIC. BAK. SUBE MDR.
SN. AYHAN ORHAN SAN.TIC. BAK. SUBE MDR.
SN. MAHMUT TUFAN SAN.TIC. BAK. SUBE MDR.
II. OTURUM
ELEKTRİK PİYASASI FAALİYETLERİ VE OSB’LER
SN. AHMET OCAK EPDK ELEKRİK PIYASASI DAİ. BŞK.
SN. A. İHSAN KARAMANLI ESKİŞEHİR OSB MDR
SN. MUHSİN ERSOY EPDK GRUP BSK
SN. BİLAL ÖĞÜNLÜ EPDK UZMAN
SN. ÖZTÜRK SELVİTOP EN.TAB.KAYN.BAK. DAİ.BŞK.V.
SN. SAMİ KOVANCI TEDAŞ AR-GE PLAN. DIŞ.İLİŞK.DAİ BŞK.
SN. İBRAHİM BALANÜYE TEİAS ARŞ. PLAN. KOO. DAİ.. BŞK.
SN. NEZİR AY TEİAŞ MALİ. UZL. DAİ. BŞK.
SN. ATIF KIR OZELLESTIRME İDARESİ UZMAN
31 EKİM 2009
I. OTURUM
DOĞAL GAZ PİYASASI FAALİYETLERİ VE OSB’LER
SN. CELAL USTAOĞLU EPDK KURUL ÜYESİ
SN. VEDAT KAHYALAR ADANA H.SABANCI OSB MÜDÜRÜ
SN. SAVAŞ AYDIN BOTAŞ PAZARLAMA MÜDÜR YRD.
SN. SUAT OZEL OSB D.GAZ AŞ. GENEL MÜDÜRÜ
SN. FATİH BALTACI DİVİD BAŞKANI
II. OTURUM
ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE OSB’LER
SN. MAHMUT YILMAZ OSBÜK BAŞKANI
SN. ERDAL ÇALIKOĞLU EİEİ GEN. MDR. YRD. V.
SN. MEHMET ÖĞÜT KOSGEB EĞİTİM DANIŞ. MDR.
SN. EBRU KARAHAN SINAİ KALKINMA BANKASI YÖNETİCİSİ

III. OSB Enerji Zirvesi OSB Üst Kuruluşu Başkanı Sayın Mahmut YILMAZ’ın kapanış konuşmaları ile son buldu.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15