II. OSB EĞİTİM ZİRVESİ TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

II. OSB EĞİTİM ZİRVESİ TAMAMLANDI

14-05-2015

Milli Eğitim Bakanlığı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu işbirliğinde “II. OSB Eğitim Zirvesi” 12 Mayıs 2015 tarihinde Ankara ASO I. OSB konferans salonunda gerçekleştirilmiştir. Söz konusu programa, OSBÜK Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci bakanlık yetkilileri ve OSB temsilcileri olmak üzere yaklaşık 100 kişi iştirak etmiştir.

Programın açılış konuşmaları bölümünde konuşan OSBÜK Başkan Yardımcısı Ahmet KAYA “Özellikle 90’lı yıllarda mesleki eğitimin ihmal edilmesi, malum sebeplerle meslek liselerinin üniversiteye girişlerinin zorlaştırılarak itibarsızlaştırılması sonucu; sanayide nitelikli ara personel sıkıntısı azami seviyeye yükselmiştir. Bu durum, halen devam etmekte olup, fabrikaların duvarları daimi iş ilanlarının bulunduğu bilbordlar haline gelmiştir.

Bu gün itibariyle ülkemizde 292 Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta olup, bunlardan 212 OSB işletme aşamasında olup, 61 bin sanayi tesisinde 1,6 milyondan fazla istihdam sağlanmaktadır. Bu sebeple, 2023 ekonomik hedeflerimizin gerçekleşmesi için OSB’lerin ve sanayimizin diğer sorunları yanında nitelikli iş gücü sorununa da çözüm bulunması gerekmektedir.

Bu durum OSBÜK tarafından 2011 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer Beye anlatılmış ve Organize Sanayi Bölgelerine meslek lisesi açma ve işletme yetkisi ve devlet desteği talep edilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucu talebimiz yerinde görülerek 4 Temmuz 2012 tarih ve 6353 sayılı kanun ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 12 nci maddesinde değişiklik yapılarak Organize Sanayi Bölgelerinde Açılacak Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarının Teşvik Edilmesi yasalaşmıştır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullanmıştır.

Programda Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, mesleki ve teknik eğitim okullarının önemine vurgu yaptığı konuşmasında, Organize Sanayi Bölgelerinde açılan mesleki ve teknik okullarının tüm OSB’lerde yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, zirvenin gerçekleştirilmesinden dolayı OSBÜK Yönetim Kuruluna teşekkür etmiştir.

OSB’ler bünyesinde halihazırda faaliyet gösteren meslek liseleri sunumlarında ise;

Ø Mustafa DAŞÇI (Özel Ankara Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Nihat TUNALI (Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Cemil LAÇİNER (Özel Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mes. ve Teknik Anadolu Lisesi )

Ø Adil KULA (Özel KOSB Yıldız Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Refik SARGIN (Özel Enka Teknik ve Endüstri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Ertuğrul TAŞDEMİR (Özel Mersin Tarsus OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Abdulkadir KARAASLAN (Özel Malatya 2. OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Cumali BAL (Özel Erkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø İbrahim ÇAKAL (Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Mes. ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Saadettin DUMLU (Özel Manisa OSB Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Mustafa TÜFEKÇİ (Özel Akıllı Okul İvedik OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Ø Osman Algın (Özel Aydın Reşha Mesleki ve Teknik Koleji)

Ø Özel Gaziantep Mesleki ve Teknik Lisesi

sunumları yapılmıştır.

Yapılan sunumların sonrasında ASO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde inceleme gezisi yapılmıştır.

Programa ilişkin fotoğraflara aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9