İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NDEKİ OSB’LERE İŞKUR DESTEKLERİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NDEKİ OSB’LERE İŞKUR DESTEKLERİ ANLATILDI

14-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen toplantıda İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lere, İŞKUR Programları ve İstihdam Teşvikleri anlatıldı. Toplantıda iş ve meslek danışmanları Mustafa Bağseven ve Burak Demir, İŞKUR’un çalışmaları ve destekleri hakkında bilgiler verdi.

İŞKUR’un dijital dönüşüme yönelik çalışmalarının bulunduğunu aktaran Mustafa Bağseven, çalışmalar kapsamında geleceğin meslekleri arasında siber güvenlik, bulut bilişim ve kodlama gibi alanların olduğunu anlattı. Bu alanda iş başı eğitim programları düzenlendiğini ifade eden Bağseven, “Bu program 9 ay süreyle 18-29 yaş arası gençlere veriliyor. Bu kapsamda günlük 115 TL de zaruri gider ödemesi yapılıyor. Bu destekten faydalanmak isteyen ve en az 2 sigortalı çalışanı olanların Teknopark, Ar-Ge, Teknoloji merkezlerinde, en az 20 sigortalı çalışanı olanların ise bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet göstermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bağseven, İŞKUR’un MEGİP Projesi, İş’te Anne Projesi, kreş desteği ve istihdam teşvikleri gibi başlıkları da anlattı.

İş ve meslek danışmanı Burak Demir ise İŞKUR teşviklerini anlattı. İlave istihdam teşviki, engelli istihdam teşviki, kadın, genç, mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam teşviği ve asgari ücret teşviği gibi teşviklerin şartlarını aktardı.

Bilgilendirme toplantısı katılımcıların sorularının yanıtlanması ile devam etti.