“ENERJİDE ARTAN FİYATLAR, SANAYİNİN REKABET GÜCÜNÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR” - OSBÜK - OSBÜK

“ENERJİDE ARTAN FİYATLAR, SANAYİNİN REKABET GÜCÜNÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

02-11-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, enerjideki maliyet artışlarının sanayicilerin rekabet güçlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Sanayinin maliyetlerdeki tüm artışlara rağmen üretime ve ihracata devam ettiğini ancak son dönemde enerji başta olmak üzere, hammadde, lojistik gibi kalemlerde artan maliyetlerin iş dünyasını zorladığını ifade eden Kütükcü, BOTAŞ tarafından yayımlanan Kasım ayı doğalgaz tarifesini değerlendirdi. Kütükcü “1 Kasım itibariyle sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaz için yüzde 48.4, elektrik tüketim santrallerinin kullandığı doğalgaz için de yüzde 46.8 zam yapıldı. Böylece yılbaşından bu yana doğalgaza yapılan zam oranı yüzde 147.5’a ulaştı. 1 Ocak’ta sanayicimiz bin metreküp doğalgaz için bin 414 lira öderken, 1 Kasım itibariyle 3 bin 500 lira ödeyecek. Ayrıca elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanan kojenerasyon tesislerindeki doğalgaza yılbaşından bu yana gelen zam oranı da yüzde 182’ye ulaştı. Bu oranlar gerçekten çok yüksek” dedi.

Kütükcü, doğalgazda artan maliyetlerin elektrik fiyatlarını ve enflasyonu da yukarıya doğru taşıyacağını sözlerine ekledi.