EN ÇEVRECİ OSB 2009 YILI YARIŞMA JÜRİSİ FİNALİST OSB'LERi YERİNDE İNCELİYOR - OSBÜK - OSBÜK

EN ÇEVRECİ OSB 2009 YILI YARIŞMA JÜRİSİ FİNALİST OSB’LERi YERİNDE İNCELİYOR

02-06-2009

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 10.03.2009 tarih ve 152 sayılı yazıları ile 2008 yılında ilki yapılan ve “Çevre problemlerinin giderilmesi veya en aza indirilmesi, planlı şehirleşme, daha fazla yeşil alan oluşturulması, özellikle sanayinin yoğun olduğu bölgelerimizde oluşan atıkların yerleşim yerlerinden uzaklaştırılması veya tabiata zarar vermeyecek hale getirilmesi sorumluluğu çerçevesinde; çevrenin korunması, iyileştirilmesi, temizlenmesi, her türlü çevre kirliliğin önlenmesi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması için çalışan, çevreye ve kanunlara uyumlu faaliyet gösteren, atıksu arıtma tesislerini tamamlayarak faaliyete geçirmiş ve düzenli atık depolama tesisleri ile bertaraf tedbirlerini almış 2009 yılı En Çevreci OSB” sinin seçileceği proje OSB’lere duyurulmuş ve “OSB ÇEVRE ÖDÜLLERİ DEĞERLENDİRME FORMU” nun doldurularak hazırlanacak sunum dosyası ve ekleri ile birlikte en geç 01 MAYIS 2009 tarihi mesai bitimine kadar OSBÜK’ e gönderilmesi sağlanmıştır.

Yarışmaya başvuruda bulunan olan 28 OSB dosyaları incelenmiş ve;

1-Mersin-Tarsus OSB,

2-Kocaeli Gebze Plastikçiler OSB,

3-Kocaeli TOSB-TAYSAD OSB,

4-Bursa Demirtaş OSB,

5 Eskişehir Sanayi Odası OSB

finale kalmışlardır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da; Çevre ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Sayın Enver KURGUN Başkanlığında Ölçme ve Değerlendirme Dairesinden Sayın Gökhan ŞENTÜRK, Arıtma Teknolojileri Şubesinden Sayın Fatma ERDEM, Tehlikeli Atıklar Şubesinden Sayın Salih EMİNOĞLU, Hava Yönetimi Şubesinden Sayın Füsun TURAN, OSB Üst Kuruluşundan Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İsmail KADIOĞLu ve 2008 yılının En Çevreci OSB’ si Bursa TSO OSB Bölge Müdürü ve OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyon Başkanı Sayın Suat ÖZEL’ den oluşan jüri finale kalan 5 OSB’yi yerinde inceleme kararı almıştır.

5 Haziran 2009 Dünya Çevre Günü kutlamaları esnasında ödüllerini alacak dereceye giren En Çevreci OSB’lerin incelemelerine bugün (28.05.2009) Mersin Tarsus OSB ile başlayan Jüri Üyeleri ilk olarak Mersin-Tarsus OSB Bölge Müdürü Sayın Halil YILMAZ ve Çevre Yönetim Sistemi Sorumlusu ve Çevre Mühendisi Sayın Tuğba ÇULUK tarafından brifing almış , OSB’nin ; Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Kurutma Ünitesi ile diğer çevre tesislerinde incelmelerde bulunmuştur.

Mersin-Tarsus OSB’den Kocaeli Plastikçiler OSB’ye geçen jüri Bölge Müdür Vekili Sayın İrfan AYAR ve Çevre Mühendisi Serkan YILDIRIM tarafından GEPOSB ve Çevre Bilinci ile ilgili brifing almış, saha incelemelerinde bulunarak OSB’den Kocaeli TAYSAD OSB’ de incelemelerde bulunmak üzere ayrıldılar. TAYSAD OSB’nin Müteşşebbis Heyet Toplantısı sebebi ile Kocaeli Valisi Sayın Gökhan SÖZER’ in de katıldığı akşam yemeğinden sonra Atıksu Arıtma Tesisi ve diğer çevre tesislerinde incelemelerinde bulunan En Çevreci OSB Yarışma Jürisi daha sonra OSB ve Çevre faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet BAYRAKTAR ve yetkililerden brifing aldıktan sonra OSB’den ayrılarak Bursa’ya hareket ettiler. Bursa’da Bursa Deemirtaş OSB’ de incelemeler yapacak olan Jüri 29 Mayıs 2009 saat 08:30’da OSB Müdürü Sayın Nezihi ERTUNGA ve Müdür Yardımcısı tarafından karşılanarak OSB’ye geçerek Atıksu Arıtma Tesisi ve diğer çevre tesislerinde inceleler yapıldıktan sonra OSB ve çevre bilinci hakkında brifing alıp Demirtaş OSB’nin öğle yemeği ikramı sonrası Eskişehir’ e hareket ettiler. Eskişehir Sanayi Odası OSB Müdürü Sayın Ali İhsan KARAMANLI ve Müdür Yardımcısı Gülgün BİLİCİ tarafından karşılanarak Eskişehir San. Ods. OSB’yi ve Çevre çalışmaları hakkında detaylı bir brifing alarak Atıksu Arıtma Tesisi, Atık Kurutma Tesisi, Çevre Labaratuarında incelemelerde bulunarak Ankara’ya hareket ettiler. Jürinin kendi aralarında toplanarak belirlenecek 2009 yılı En Çevreci OSB’leri ödülllerini 5 Haziran 2009 günü Dünya Çevre Günü alacaklar.
OSB Üst Kuruluşu

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9