ÇELİK YAPILAR EĞİTİMİ TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

ÇELİK YAPILAR EĞİTİMİ TAMAMLANDI

16-05-2016

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) bünyesindeki “OSB Akademisi” eğitimleri kapsamında, OSB temsilcilerine “Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik Eğitimi” 05-08 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da verildi. OSB’lere, ihtiyaç duyulan birçok konuda eğitim organizasyonları yapan “OSB AKADEMİSİ” Çelik Yapıların Tasarımı, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik hakkında OSB Çalışanlarının ve Yöneticilerinin bilgilendirilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir eğitim programı düzenledi.

Belediyeler ve İl Özel İdarelerinden sonra yapı ve yapı kullanma izni vermeye yetkili tek kuruluş olan OSB’lerin; proje onayı, yapı ruhsatının verilmesi, inşaatının denetimi ve yapı kullanma izni verilmesinin teknik ve idari sonuçlarından OSB Çalışanları ve Yöneticileri de sorumludur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çelik Yapıların Tasarımı, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik” 04.02.2016 tarih ve 29614 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, 01.09.2016 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yapısal çeliğin ülkemizde en çok sanayi yapılarında taşıyıcı eleman olarak kullanıldığı göz önüne alınarak; Organize Sanayi Bölgelerinde görev yapan, proje ve uygulama denetimi ile ruhsat ve iskân süreçlerinde aktif hizmet veren teknik personele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, OSBÜK işbirliği ile verilen eğitimler; yönetmeliğin hazırlanma sürecinde de görev alan İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr.Erkan ÖZER ve Prof.Dr. Cavidan YORGUN tarafından verildi.

Yapısal çelik ve çelik-betonarme kompozit yapı elemanlarının ve yapı sistemlerinin yeterli güvenlikte tasarlanması, Ülkemizdeki mühendislik bilgi birikimi göz ardı edilmeden, ortak bir tasarım yaklaşımının kullanılması, uygulamaların kontrol edilebilir hale gelmesi, amaçları kapsamında verilen eğitime OSB’ler büyük ilgi gösterdi. Antalya’da verilen eğitimlerin son gününde katılımcı OSB temsilcisine sertifikaları verildi.

OSB Akademisi eğitimlerine OSB’lerden talep edilen konulara göre planlama yaptıklarını söyleyen OSBÜK yetkilileri, eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3