ÇANAKKALE OSB SANAYİCİLERİNE ARABULUCULUK HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

ÇANAKKALE OSB SANAYİCİLERİNE ARABULUCULUK HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ

27-10-2021

Adalet Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi tarafından OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli’nin 6.’sı Çanakkale OSB ve sanayicilerine yönelik düzenlendi.

Arabuluculuğun yaygınlaştırılması ve yargı yükünün hafifletilmesi gibi konuların konuşulduğu panelin açılışında Çanakkale OSB Başkanı Fahrettin Ersoy, Çanakkale OSB özelinde düzenlenen panel için teşekkür ederek, arabuluculuğun OSB’lerde gelişmesinin önemli olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Hakimi Uğur Yazıcı ise, Yeni Arabuluculuk Kanunu ve İş Dünyasına Etkilerine ilişkin değerlendirmeler yaparak, “Bugün itibariyle sisteme dahil olan yaklaşık 17 bin arabulucumuz mevcut. 2013 Kasım ayından bugüne kadar yaklaşık 677 bin ihtiyari arabuluculuk görüşmesi sağlanmış, 1 milyon 745 binde dava şartı kapsamında toplamda yaklaşık 2,5 milyon uyuşmazlığımız arabuluculuk yoluyla çözümlenmeye çalışılmış. İhtiyari dosyaların yüzde 98’i, iş uyuşmazlıklarının yüzde 60’ı, ticari uyuşmazlıklarda yüzde 54, tüketicide ise yüzde 55 oranında anlaşma sağlanmış” dedi.

Panelde açılış konuşmalarının ardından TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, OSBÜK – TOBB UYUM İş Birliği konusunda bilgiler verirken, Avukat Arabulucu Mehmet Akuğur Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk, Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar ise İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Vergi Avantajları konularını anlattı.