ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI FATİH ACAR OSBÜK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI - OSBÜK - OSBÜK

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI FATİH ACAR OSBÜK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

26-08-2013

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih ACAR, OSBÜK Yönetim Kurulu Ağustos ayı toplantısına katılarak Bakanlık çalışmaları ve OSB’lerden beklentileri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ülkemizin kalkınmasına, üretim, istihdam ve ihracattaki artışlarda en önemli rolü üstlenen ve bir milyondan fazla kişiyi istihdam eden Organize Sanayi Bölgelerinin yasal birliği olan OSBÜK Yönetim Kuruluna hitap eden ACAR; özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” kurma ve işletme yetkisi verilen OSB’lerle bu konuda iş birliği yapmak istediklerini ve buna önem verdiklerini belirterek ortak çalışma iş birliği önerisinde bulundu.

Toplantıya katılan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım ÖZER’in yaptığı sunum sonrası OSBÜK Yönetim Kurulunun görüş ve önerilerini dinledi. OSBÜK Başkanı NAKIBOĞLU; Sayın Müsteşar ve çalışma arkadaşlarına yaptıkları ziyaret ve iş birliği önerileri için teşekkür ederek, OSB’lerde olarak pek çok faaliyet ve ülke ekonomisine katkıları yanında istihdam konusunda da tatlı bir rekabet yaşandığından bahisle, OSB’lerin en önemli hedeflerinden birisinin bu gün itibariyle toplam 1.350.000 kişilik istihdamın iki milyona yükseltmek olduğunu belirtti. Hiç bir iş adamının evindeki çocuğu gibi gördüğü çalışanının iş kazasına uğramasını istemeyeceğini belirterek yeni kanunla ilgili sahada denetim yapan Bakanlık görevlilerinden ceza kesmekten çok rehberlik hizmeti vermelerini beklediklerini belirtti.

Yapılan müzakereler sonucu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile OSBÜK işbirliği sonucu, OSB Başkanları ile bir “SOSYAL GÜVENLİK ZİRVESİ” yapılmasına karar verildi.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sayın Yaşar ÖZTÜRK’te iştirak ettiler.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3