BAŞKAN KÜTÜKCÜ’DEN OSB'LERE SIFIR ATIK ÇAĞRISI - OSBÜK - OSBÜK

BAŞKAN KÜTÜKCÜ’DEN OSB’LERE SIFIR ATIK ÇAĞRISI

03-11-2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu işbirliğinde “Sanayi Tesisleri ve OSB’ler İçin Sıfır Atık Uygulaması Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi. Seminerin açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, son 100 yılda dünyada büyük değişimler yaşandığını, tüm ihtiyaçların değiştiğini söyleyerek, sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşam için sahip olduğumuz her şeyi daha verimli kullanmak zorunda olduğumuzu ifade etti.

Kütükcü konuşmasında, organize sanayi bölgelerinin çevre konusunda zaten çok duyarlı olduklarını ancak bu konuda yeni çalışmalar yapmanın da bir ihtiyaç olduğunu aktararak, tüm sanayi tesislerine ve OSB’lere ‘çevre’ ve ‘sıfır atık’ konusunda sürekli iyileştirme çalışmaları yapmaları çağrısında bulundu.

OSB’ler konunun öneminin farkında

Çevre duyarlılığı ve Sıfır Atık gibi konularda organize sanayi bölgelerinin rolünün çok değerli olduğunu söyleyen Başkan Kütükcü, OSB’lerin sıfır atık konusunun farkında olduklarını ve bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Kütükcü, “Planlı üretim faaliyetlerimiz, arıtma tesislerimiz, bölgelerimizde yürüttüğümüz geri kazanım çalışmaları, oluşturduğumuz yeşil alanlar bunların hepsi OSB’lerimizin farkındalığını ortaya koyuyor. İnşallah önümüzdeki dönem Sıfır Atık konusunda daha yoğun çalışacağımız bir dönem olacak” dedi.

‘Atık’ kelimesinin anlamı değişmeli

‘Atık’ kelimesinin sözlük karşılığının da artık değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Kütükcü, şunları söyledi: “Türk Dil Kurumumuzun sözlüğümüzde ‘atık’ kelimesinin tam karşılığında -hastane, ev, fabrika ve benzeri yerlerde kullanılmış, artık işlenemez veya çevre için zarar oluşturan her türlü madde- yazıyor. Bunu üzülerek gördüm. Bence bu tanımı değiştirmeliyiz. ‘Artık işlenemez’ yaklaşımını hem bu tanımdan hem de zihinlerimizden ve davranışlarımızdan kaldırmalıyız. Çünkü bugün 1 ton kağıdı geri dönüştürebilirsek 17 ağacı kesilmekten korumuş oluyoruz. 1 ton plastiğin geri dönüşümü ile saatte 6 bin kw’a yakın elektrik enerjisi tasarruf etmiş oluyoruz. Sadece Türkiye’de atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörünün büyüklüğü 40 milyar liraya yaklaşmış durumda. Dolayısıyla sıfır atık konusunda başarılı olabilmek için bizim bu yeniden işlenebilir atıkları çöp olmaktan kurtarıp, üretime kazandırmak ve böylece doğayı da korumak gibi bir mecburiyetimiz var.”

 “Sıfır Atık sorumluluk hareketidir”

Pandemi ve doğal afetler nedeniyle 2020’nin zor bir yıl olduğunu ifade eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ise bu durumdan küresel ekonominin de etkilendiğini anlattı. Doğanın insanlara bir mesaj verdiğini aktaran Kıvanç, “Tarih boyunca birçok trajedi, birçok salgın hastalık yaşandı. Belki bunların hiçbirinden insanlık olarak ders almadık. Artık doğa uyarı vermeye başladı. Çevre kirliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma bunların bir göstergesi. Bu çerçevede gerçekleştirilen faaliyetlerin en önemlisi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’dir” dedi. Projenin 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatıldığını hatırlatan Kıvanç, Proje’nin bir sorumluluk hareketi olduğunu söyleyerek, “Sıfır Atık Projesi, israfın önlenmesi, kaynakların da daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan komple bir projedir. Proje ile ilgili stratejiler hazırlandı, mevzuat alt yapısı oluşturuldu, kılavuzlar yayınlandı ancak bunun en önemli kısmı uygulama olacaktır” diye konuştu.

Sıfır Atık Projesi’nde sanayi ve organize sanayi bölgelerine önemli işlerin düştüğünü söyleyen Kıvanç, şunları kaydetti: “Her şey işletmelerimizde ve yaşadığımız evlerimizde başlıyor. Sıfır Atık Yönetimi Sistemi’ni kurmamız gerekiyor. Kaynağında atıkları ayrıştırmamız gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden bu konuyu organize sanayi bölgeleri yönetimimizin ana gündem maddeleri arasına almak durumunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Webinar’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Çakır, Sanayi Tesisleri ve OSB’ler İçin Sıfır Atık Uygulaması hakkında bilgiler verdi. Seminer sonunda katılımcıların konu hakkındaki soruları cevaplandırıldı.