BAŞKAN KÜTÜKCÜ, GÜNEYDOĞU ANADOLU OSB’LERİ İLE BİR ARAYA GELDİ - OSBÜK - OSBÜK

BAŞKAN KÜTÜKCÜ, GÜNEYDOĞU ANADOLU OSB’LERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

08-10-2020

OSBÜK Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve bölgedeki 28 organize sanayi bölgesinin başkanlarının katılımlarıyla yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde artık OSB’lerin, yatırımın ve üretimin konuşulduğunu dile getirdi.

Bölgedeki 28 organize sanayi bölgesinin 21 tanesinin 2000 yılından sonra kurulduğunu vurgulayan Başkan Kütükcü, bölgenin yatırım iştahının memnuniyet verici olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Hamdolsun, bugün Doğu Anadolu Bölgemizde, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde 20 yıl önce, 25 yıl önce konuştuklarımızı konuşmuyoruz. Organize sanayi bölgelerini, yatırımı, üretimi, istihdamı konuşuyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki 28 organize sanayi bölgemizin 21’i 2000 yılından sonra, yani son 20 yılda kurulmuş. Demek ki Güneydoğu Anadolu Bölgemiz daha fazla yatırım istiyor, daha fazla üretmek istiyor. Bu ülkemiz adına son derece memnuniyet verici. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak bizim görevimiz de, bölgenin bu üretim sevdasını beslemek, üretimin taleplerini Ankara’da daha yüksek sesle dillendirmek. Yani üretimin önünde duran taşları teker teker temizlemek. Bunu OSB’lerimizle, bakanlığımızla, devletimizle birlikte yapacağız.”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bir yıl süreyle uzatılan cazibe merkezleri programına da değinen Kütükcü, “Daha önce 23 olan Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki il sayımız Kilis’in de eklenmesiyle 24 oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgemizden de 8 şehrimiz; Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis bu programda yer alıyor. 24 şehrimizde organize sanayi bölgelerimizde yapılacak asgari 2 milyon lira tutarındaki yatırımları da ayrıca destekleyen bu karar için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Bakan Yardımcımıza camiamız adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Güneydoğu’nun sanayisini konuşmaktan mutluyum”

Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, OSBÜK’ün, organize sanayi bölgelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile diyalog kurması yönündeki çabalarını önemsediklerini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni geçmişten bugüne değerlendirildiğinde önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen Büyükdede, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bu günlerini görmekten, sanayisi ve tarımını konuşmaktan mutluluk duyuyorum. Geçmişten bugüne bölgedeki şehirlerin nereden nereye geldiğini inceledim. Yine bölgedeki birçok şehrimizin yeni sanayi bölgeleri talepleri, yeni atılımları talep etmesi bizi onurlandırdı. Güneydoğu illerimizin bu kadar başarılı sürece girmeleri, genişlemeye çalışmaları bu heyecanı duymaları bizi de heyecanlandırıyor. Bizim üstümüze düşen bu konuda yapmamız gereken destekleri kendilerine vermektir” dedi. Konuşmaların ardından Güneydoğu Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerin sorun ve talepleri istişare edildi.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ OSB’LERİ

NO      OSB UNVANI

1         ADIYAMAN OSB

2        ADIYAMAN GÖLBAŞI OSB

3        ADIYAMAN KAHTA OSB

4        ADIYAMAN MERMER İHTİSAS OSB

5        BATMAN OSB

6        BESNİ OSB

7        BİRECİK OSB

8        DİYARBAKIR OSB

9        DİYARBAKIR BESİ TDİOSB

10      DİYARBAKIR KARACADAĞ OSB

11       DİYARBAKIR TEKSTİL İHTİSAS OSB

12       GAZİANTEP OSB

13       GAZİANTEP BESİ TDİOSB

14       GAZİANTEP OĞUZELİ OSB

15       İSLAHİYE OSB

16       KİLİS OSB

17       KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB

18       MARDİN OSB

19       MARDİN 2. OSB

20       NİZİP OSB

21       SİİRT OSB

22       SİVEREK OSB

23       ŞANLIURFA OSB

24       ŞANLIURFA BESİ TDİOSB

25       ŞANLIURFA GIDA İHTİSAS OSB

26       ŞANLIURFA VİRANŞEHİR OSB

27       ŞIRNAK OSB

28       ŞIRNAK CİZRE OSB