BAŞKAN KÜTÜKCÜ, DÖVİZ KURLARINDAKİ DALGALANMAYI DEĞERLENDİRDİ - OSBÜK - OSBÜK

BAŞKAN KÜTÜKCÜ, DÖVİZ KURLARINDAKİ DALGALANMAYI DEĞERLENDİRDİ

25-05-2018

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, döviz kurlarındaki dalgalanmaları değerlendirdi.

“Süreci panik havasına kapılmadan, daha orta ve uzun vadeli projeksiyonlarla değerlendirerek yönetmeliyiz”

Açıklamasında dövizdeki dalgalanmaların reel ekonominin hiç bir gerçeğiyle örtüşmediğini ifade eden Kütükcü, şunları söyledi:
“Elbette dövizdeki yükseliş ve dalgalanmalar, sanayimizi, özelikle de döviz borcu olan sanayicilerimiz ile hammadde girdisini yüksek oranda ithal eden ancak iç piyasaya satış yapan sanayicilerimizi olumsuz etkiliyor. Bunun için tüm sanayicilerimizi ihracatçı yapmak zorundayız. Yani her sanayi tesisimiz iç piyasanın yanı sıra, mümkün olduğunca ihracata odaklanmalı.
Ayrıca şunu da ifade etmek gerekir ki; kurdaki bu yükselişler reel ekonominin hiçbir gerçeğiyle örtüşmüyor. Sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları artarken, ekonomimiz büyümeye devam ederken dövizin ani ataklarla yükselmesi veya dalgalı seyri, 24 Haziran seçimlerine yönelik müdahaleler olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Sanayiciler olarak bu süreci panik havasına kapılmadan, daha orta ve uzun vadeli projeksiyonlarla değerlendirerek yönetmeliyiz. Biz her zaman sanayicilerimize kazandıkları para cinsinden borçlanmalarını tavsiye ediyoruz.”