“EKONOMİYE VE ÜRETİME KATKI VERMEYE DEVAM EDİYORUZ” - OSBÜK - OSBÜK

“EKONOMİYE VE ÜRETİME KATKI VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

30-12-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Anadolu Ajansı’na 2020 yılını değerlendirdi.  OSB’lerin 2020 yılında da ekonomiye ve üretime katkı vermeye devam ettiğini vurgulayan Kütükcü, “2020 yılı içinde OSB’lerimizde 1428 yeni parselde üretim başladı. 3’ü tarıma dayalı olmak üzere 14 yeni OSB kuruldu. Yeni üretim alanlarımızda, yeni istihdamlarla ekonomiye katkı vermeye devam ediyoruz” dedi.

Dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’de de ekonomiyi ve sosyal hayatı derinden etkilediğine işaret eden Kütükcü, üretimdeki olumsuz durumun, Temmuz ayı itibariyle telafi edilmeye başlandığını vurguladı.

OSB’lerin üretim potansiyelinin ölçülmesinde, elektrik tüketiminin önemli bir veri olduğunu belirten Kütükcü, salgınla birlikte üretimde yaşanan şokun nisan ayı elektrik tüketimine de yansıdığını vurguladı. Bu yılın Nisan ayında elektrik tüketiminde yüzde 33’lük kayıp yaşandığını belirten Kütükcü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mayıs ve Haziran aylarındaki toparlanma ile beraber Temmuz’da pandemi öncesindeki pozitif alana geçtik hamdolsun. Bu süreci OSB’ler olarak hızlı toparladık. Şu anda geldiğimiz noktada, Kasım ayında 2019’un aynı ayına göre elektrik tüketimi yüzde 8,4 oranında arttı. Yani salgın öncesinin üzerine çıktık. Temmuz ayından bu yana da üzerindeyiz. Türkiye’de üreticiler, sanayiciler ve OSB’lerde kümelenen sanayicilerimiz, pandeminin olumsuz etkilerini hızla onararak, Temmuz ayından bu yana salgın öncesinin üstünde bir performansla faaliyetini sürdürüyor.”

14 yeni OSB’nin 2020’de, 1428 yeni parselde de üretim başladı

Kütükcü, hızlı toparlanma ve üretimdeki performansın yanı sıra OSB’lerde yatırım hareketliliğinin de sürdüğüne dikkati çekerek, “2020 yılı içerisinde 1428 yeni parselde üretim başladı. 3’ü tarıma dayalı olmak üzere 14 yeni OSB kuruldu. Son aylarda Konya, Adana, Mersin ve Diyarbakır gibi OSB’lerin tamamında yeni bir yatırım hareketliliği gözleniyor ” ifadesini kullandı.

Sanayi üretiminin, salgın sürecinde de kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Kütükcü, sanayinin salgın öncesinin üzerindeki performansla üretimi aralıksız devam ettirdiğini belirtti.

OSB’lerde 153 binin üzerinde yeni istihdam sağlandı

Kütükcü, OSB’lerin üretim, istihdam ve yatırımla ekonomiye sağladığı katkıya atıfta bulunarak, şunları kaydetti: “OSB’ler, Türkiye’nin sanayi üretim alanları ve üsleridir. Burada üretim yapan sanayi işletmeleri, doğrudan istihdam oluşturuyor. OSB’ler ülkenin istihdam kaynaklarıdır. OSB’lerimiz 2020’de 153 binin üzerinde yeni istihdam sağladı. Pandeminin etkilerini onarmış durumdayız. Yeni üretim alanlarımızda, yeni istihdamlarla ekonomiye katkı vermeye devam ediyoruz.”

2021’in, salgından çıkış yılı olması temennisinde bulunan Kütükcü, “Aşı çalışmalarındaki güzel haberlerle ekonominin daha hızlı toparlandığı bir yıl olmasını ümit ediyoruz. Yılın ikinci yarısında normalleşmenin olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.