ASO 2. OSB’DE 26 FABRİKA ÜRETİME GEÇTİ - OSBÜK - OSBÜK

ASO 2. OSB’DE 26 FABRİKA ÜRETİME GEÇTİ

16-08-2021

Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’de üretime geçen 26 yeni fabrika ve yapımı tamamlanan alt ve üstyapı tesislerinin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Mitaş Endüstri fabrikasında gerçekleştirildi.

Organize sanayi bölgelerinde yatırım hareketliliği devam ediyor. Açılış töreninde OSBÜK Başkan Yardımcısı ve ASO 2. ve 3. OSB Başkanı Seyit Ardıç, bölge hakkında bilgiler verdi. OSB’nin 15,5 milyon metrekare yüz ölçüme sahip olduğunu ifade eden Ardıç, “Bölgemizde toplam 305 sanayi parselinin 92’sinde üretim yapılmakta olup 9000 çalışan istihdam edilmektedir. Bunun yanı sıra, 142 adet fabrika inşaatı hızla devam etmekte olup 71 fabrika da proje aşamasında bulunmaktadır. Böylece, 278 fabrikanın tamamında üretime geçilmesi ile Bölgemizdeki istihdam sayısının 30.000 kişiye ulaşması öngörülmektedir. Bölgemizde Ağustos 2021 itibariyle yatırımcılara tahsis edilecek sanayi parseli kalmamıştır” dedi.

 

“Organize Sanayi Bölgelerimizin sayısı 192’den 326’ya yükseldi”

Açılış öncesi bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Türkiye’nin ekonomi ve sanayi alanında yaptığı çalışmalara değinerek, “Bu fabrikaların tamamı salgın sürecinde yatırımlarını tamamlayarak faaliyete geçmiştir. Tüm dünyada belirsizliğin hüküm sürdüğü, tedarik zincirlerinde aksamaların olduğu, birçok ülkede ticari hayatın neredeyse durma noktasına geldiği bir dönemde Türk iş dünyası yatırımlarına hız vermiştir. Ülkemiz ekonomisine duyulan güvenin bir işareti olan bu yatırımlar için sanayicilerimizin her birine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte özellikle imalat sanayisini destekleyecek adımlar atacaklarını, imalatta güçlü bir dijital ekosistem oluşturmak için KOBİ’lerin dijitalleşmesine 1 milyon liraya kadar destek sağladıklarını söyledi. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi programıyla yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkânlarla üretimine destek sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, yapısal dönüşümde şimdi de sağlık ve kimya ürünlerinin üretimini teşvik ettiklerini dile getirdi. 19 yıl önce adeta yok mesabesinde olan yenilikçilik ekosistemini günbegün geliştirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, işletmelerin, üniversitelerle Ar-Ge faaliyetleri yürüttüğü teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısını son 19 yılda 5’ten 89’a çıkardıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet destekleriyle açılan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının 1597’yi bulduğu bilgisini vererek, şu ifadeleri kullandı: “Ar-Ge alanında proje geliştiren akademi dünyası, bilim insanları ve özel sektör için sağladığımız desteklerin toplamı 36,2 milyar liraya ulaştı. Ayrıca organize sanayi bölgelerimizin sayısı 192’den 326’ya yükseldi. Bu alandaki istihdam da 425 bin kişiden 2 milyon 116 bin kişiye çıktı. Petrokimya, savunma, otomotiv, yenilenebilir enerji gibi alanlarda büyük çaplı, ortak yüksek ve yüksek teknoloji yatırımlarının yapıldığı 23 endüstri bölgesi kurduk. Bu süreçte Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerimizi de asla yalnız bırakmadık. Son 19 yılda KOBİ’lerimize KOSGEB aracılığıyla sağladığımız hibe miktarı 8,7 milyar liradır. Ayrıca KOSGEB katkısıyla 21,3 milyar liralık kredi hacmi oluşturduk. Düzenlediğimiz teşvik belgesi sayısı 84 bin 312’ye ulaştı” dedi.

 

“Organize Sanayi Bölgelerimiz vatandaşımıza ekmek kapısı oldu”

Ülkenin 19 yılına damga vuran yatırım hamlesinden Ankara’nın da payını aldığını ifade eden Erdoğan, kentteki organize sanayi bölgesi sayısının 12’ye çıkarıldığını vurguladı. Elektrikli ve hibrit araçlara ev sahipliği yapacak bir endüstri bölgesi kurulduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Organize sanayi bölgelerimizde bulunan 11 bin 681 işletme, 230 binin üzerinde vatandaşımıza ekmek kapısı oldu. Kurulan 13 sanayi sitesi de 2 bin 500’ün üzerine emekçiye istihdam sağlıyor. Daha önceki 12 yıllık dönemde KOSGEB, Ankara’daki 433 işletmeye sadece 16 milyon lira destek verirken biz bu rakamı 1 milyar 312 milyon liraya taşıdık. Bugün Ankara’daki teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 10’a ulaştı. İşletmelerimize ait Ar-Ge ve tasarım merkezleri sayısı 168’i, bu merkezlerde istihdam edilen personel sayısı yaklaşık 16 bini buldu. Başta savunma sanayi olmak üzere tüm sektörlerde müthiş bir ivme yakalayan Ankara, ülkemizin en önemli üretim üslerinden biri haline geliyor. Son 19 yılda şehrin ihracatı 5 kattan fazla artarak 8 milyar dolara ulaştı. Tüm bu başarılara rağmen Ankara’nın sahip olduğu sanayi ve teknoloji potansiyelini göz önüne aldığımızda bu rakamları yeterli bulmuyoruz. El birliği ve eş güdüm içinde çalışarak Ankara sanayisini hak ettiği yere getirmemiz gerekiyor. Bunun için sizlerden muhalefetin sahte gündemleri yerine asıl gündemimiz olan üretime, ihracata, yatırıma ve inovasyona odaklanmanızı bekliyorum. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için bilhassa sanayi ve teknolojide topyekûn bir seferberliğe ihtiyacımız var. Savunma sanayinde yakaladığımız üst düzey başarıyı diğer sektörlerimize de taşımamız önemlidir. Unutmayın, Türkiye’ye yatırım yapanlar hem kazanacak hem de kazandıracaktır. Bu noktada siz sanayici kardeşlerime güveniyorum. Başta içinde bulunduğumuz fabrika olmak üzere açılışını yaptığımız tüm tesislerin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar Türkiye’ye omuz veren, gelişimine katkıda bulunan herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

Törende konuşmaların ardından fabrikaların ve altyapıların açılışı için kurdele kesildi.