ARABULUCULUK PANELLERİNİN 8.’Sİ EGE BÖLGESİ OSB’LERİNE YÖNELİK DÜZENLENDİ - OSBÜK - OSBÜK

ARABULUCULUK PANELLERİNİN 8.’Sİ EGE BÖLGESİ OSB’LERİNE YÖNELİK DÜZENLENDİ

08-11-2021

Adalet Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi tarafından “OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli”nin 8.’si Ege Bölgesindeki OSB’lere yönelik gerçekleştirildi. Panelde TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, OSB’lerde arabuluculuk merkezlerinin açılması çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Panelin açılışında OSBÜK – TOBB UYUM İş Birliği konusunda bilgiler veren TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, arabuluculuğun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için organize sanayi bölgelerinin önemli olduğuna dikkati çekti. Organize sanayi bölgelerinde arabuluculuk merkezlerinin açılması çalışmaları için OSBÜK ve OSB’lerden destek gördüklerini söyleyen Yüksel, “OSBÜK’le yaptığımız iş birliği çerçevesinde de artık arabuluculuğun OSB’lerimizde daha etkin kullanılması açısından çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yapılan tanıtımlardan geri dönüşler alıyoruz ve bu bize OSB’lerin de arabuluculuk merkezi ihtiyacı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Hâkimi Uğur Yazıcı ise, Yeni Arabuluculuk Kanunu ve İş Dünyasına Etkileri konusunda değerlendirmeler yaptı. Arabuluculuk ve Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler veren Yazıcı, Türkiye’de ihtiyari arabuluculukta yüzde 98 başarı sağlandığını dile getirerek, “Arabuluculuk ruhunda tarafların uyuşmazlığın çözümü noktasındaki olumlu bakışıyla birlikte masaya oturmaları sonucu da etkiliyor. Taraflar uyuşmazlıkta yargı yolunu tercih etmeyip, bu sürece başladıklarında olumlu sonuç alınması çok daha mümkün hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

Panelin devamında Avukat Arabulucu Mehmet Akuğur, OSB’lerde Ticari Uyuşmazlıklar ve Çözüm Yollarını, Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar ise Arabuluculuk Anlaşmasının Vergi, Harç ve Diğer Mali Avantajlarını anlattı.