ARABULUCULUK PANELİ TRAKYA BÖLGESİ’NDE DEVAM ETTİ - OSBÜK - OSBÜK

ARABULUCULUK PANELİ TRAKYA BÖLGESİ’NDE DEVAM ETTİ

22-11-2021

Adalet Bakanlığı, OSBÜK ile TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin ortak düzenlediği “OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli”nde Avukat Arabulucu Umut Metin, arabuluculukta Türkiye’nin diğer ülkelere örnek olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Organize sanayi bölgelerinde arabuluculuğun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için düzenlenen panelde Avukat Arabulucu Umut Metin, Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk konusunu anlattı. Ticari uyuşmazlıklar, mahkemenin dezavantajları, arabuluculuğun faydaları gibi farklı konularda bilgiler veren Metin, “Türkiye kendi başarısıyla arabuluculukta vardığı noktalarda gerçekten dünyaya örnek bir ülke durumuna geldi. Şunun altını çizmem gerekir ki alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri denilince eskiden akla tahkim ve arabuluculuk gelirken bugün arabuluculuk aslında alternatif değil, klasik anlayışın yerine geçmeye hazırlanan bir güce kavuşmuş durumda” diye konuştu.

Trakya Bölgesindeki OSB ve sanayicilerine yönelik 11.’si düzenlenen panelin devamında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Hâkimi Abdulkadir Tutar, Yeni Arabuluculuk Kanunu ve İş Dünyasına Etkileri’ni, Avukat Arabulucu Onur Kart ise İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuğu anlattı.