ARABULUCULUK PANELİ SAKARYA 3. OSB’DE DEVAM ETTİ - OSBÜK - OSBÜK

ARABULUCULUK PANELİ SAKARYA 3. OSB’DE DEVAM ETTİ

03-11-2021

Adalet Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi iş birliğinde “OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli”nin 7.’si Sakarya 3. OSB ve sanayicilerine yönelik çevrimiçi düzenlendi.

Panelin açılış konuşmalarında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Hakimi Metin Köse, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığının arabuluculuğun geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, uygulama modellerinin güncellenmesi için birçok çalışma yaptığını anlatarak, “Bu konuda organize sanayi bölgeleriyle de yaptığımız çalışmaların verimli olacağını düşünüyoruz. Arabuluculuğun hem genişletilmesi hem yaygınlaştırılması anlamında faydalı olacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı. OSBÜK-TOBB UYUM İş Birliği konusunda bilgiler veren TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel de, farklı OSB’lerde düzenlenen panellerde arabuluculuğun tanıtılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının amaçlandığını söyledi.

Panelin bilgilendirme bölümünde Avukat Arabulucu Mehmet Akuğur, OSB’lerde Ticari Uyuşmazlıklar ve Çözüm Yolları ile ilgili bir sunum yaptı. Akuğur, geçmişten günümüze arabuluculuğun Anadolu kültüründe var olduğunu, Türk Hukuk sistemine arabuluculuğun sonradan dahil olduğunu belirterek, Dünya genelinde arabuluculuğa ilişkin gelişmeleri anlattı. Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar da, Arabuluculuk Anlaşmasının Vergi, Harç ve Diğer Mali Avantajları hakkında bilgiler verdi.