ARABULUCUK PANELLERİNİN İLKİ ASO 2. OSB’DE YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

ARABULUCUK PANELLERİNİN İLKİ ASO 2. OSB’DE YAPILDI

23-09-2021

Adalet Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi tarafından OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli düzenlendi. Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen panelde, arabuluculuğun önemine vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda OSBÜK ile TOBBUYUM arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında düzenlenen Arabuluculuk panellerinin ilki Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar’ın da katılımı ile Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. OSB’de gerçekleştirildi.

 

Öztatar: “Arabuluculuk sistemi bir kazanımdır”

ASO 2. OSB Bölge Müdürü Ayhan Özer’in açılış konuşmasıyla başlayan panelde arabuluculuk ile ilgili bilgiler veren Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, arabuluculuk sisteminin Türkiye için önemli bir kazanım olduğunu vurguladı. Arabuluculuk sisteminin yürürlüğe girmesinden bugüne 2 milyonun üzerinde dosyanın arabuluculuk sürecine geldiğini belirten Öztatar, “Bizim amacımız ihtiyari arabuluculuğun gelişmesidir. İnsanların bu kültüre alışması ve kendi başvurularını yapmasını istiyoruz. Bugüne kadar bu kültürün oluşmasında ciddi bir noktaya geldik” dedi.

Panellere öncelikle iş davaları konusunda başladıklarını söyleyen Öztatar, OSB’lerde en çok iş davalarının öne çıktığını kaydetti. Öztatar, arabuluculuk ile hem işveren hem de işçinin avantajlı hale geldiğini anlatarak, “Burada hem işçinin kazanacağı hem işverenimizin kazanacağı, kısa zamanda sorunlarımızın çözüleceği, iş barışının sağlanacağı dostça bir ortam söz konusu. İşçi-işveren arasında arabuluculuk müessesesi gerçekten çok önemli görevler ifa ediyor” şeklinde konuştu.

Öztatar, konuşmasında ticari uyuşmazlıklardaki arabuluculuğun önemine de değinerek, arabuluculuk sisteminin OSB’lerde mutlaka uygulanması gerektiğini vurguladı. Arabuluculuk hakkında bilgiler veren TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel ise, OSBÜK-TOBBUYUM iş birliğini anlattı. Panelin devamında OSB’lerde İşçi-İşveren Uyuşmazlıkları ve Vergi Avantajları ile OSB’lerde Ticari Uyuşmazlık konularında bilgiler verildi.