ADANA VE ÇEVRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

ADANA VE ÇEVRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

23-03-2016

“Adana ve Çevre Organize Sanayi Bölgeleri İstişare Toplantısı” programları kapsamında OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) Yönetim Kurulu Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’nde bir araya geldi.

OSBÜK, her ay farklı OSB’lerde gerçekleştirdiği bölge istişare toplantısını 12 Organize Sanayi Bölgesinin katılımıyla Adana Hacı Sabancı OSB’de gerçekleştirdi.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit NAKIBOĞLU ve Yönetim Kurulu üyeleri, 3 günlük program dahilinde ilk gün Adana Divan Oteli’nde OSBÜK Mart Ayı Yönetim Kurulu ve Bölge Müdürleri Komisyon Toplantıları yapıldı.

Programın ikinci gününde Adana Hacı Sabancı OSB(AOSB), Kozan OSB, Osmaniye OSB, Kadirli OSB, Mersin Tarsus OSB, Silifke OSB, İskenderun OSB, İskenderun 2. OSB, Antakya OSB, Payas OSB, Erzin OSB ve Hatay Tarım İhtisas OSB’nin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda, OSB’lerin ortak sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

“MESLEK OKULLARI MEZUNLARININ ASKERLİK SÜRESİ KISALTILSIN”

Meslek liselerine giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun üniversiteye de gitmek istediğini ifade eden Başkan NAKIBOĞLU, “Bizler onların ara eleman olarak sanayide istihdam edilmesini istediğimizden çok gönderme taraftarı değiliz. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kısa dönem askerlik yapmak için üniversiteye gidiyorlar. Biz de OSBÜK olarak 12 aylık askerliğin meslek yüksekokulları için kısaltılmasını istiyoruz. Kısa dönem askerlik 6 ay ise bu öğrencilerimize de 8 ay yapılabilir” ifadelerini kullandı.

“HASSA – DÖRTYOL TÜNEL PROJESİ BÖLGEYİ ŞAHA KALDIRACAK”

Hızlandırılan Hassa-Dörtyol tünel projesinin bölgeyi şaha kaldıracağını vurgulayan Başkan NAKIBOĞLU, “Tünel Gaziantep-Kilis arasında yapılacak olan Polateli-Şahinbey OSB ve Hassa OSB için büyük önem arz ediyor. Tünelin bir ucunda Polateli-Şahinbey diğer ucunda ise Hassa OSB yer alacaktır. Tünelin biran önce faaliyete geçmesi hem bölgeye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Çalışmaların hızlandırıldığını öğrendik. Bu durumdan çok memnunuz” diye konuştu.

“EKONOMİ RAYINA OTURUYOR”

Türkiye ekonomisinin rayına oturduğunu söyleyen NAKIBOĞLU, “Ekonomimiz günden güne rayına oturuyor. Bir önceki yıla göre Ocak- Şubat ayı ihracat rakamlarındaki artıştan dolayı sanayicilerimiz çok memnun. 14 ay sonra Şubat ayında ihracatımız 3.1 yükseldi. Önümüzdeki dönemlerde bunun artmasını umut ediyoruz. Bizler de sanayiciler olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2023 İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”

2023 hedeflerine OSB’lerin oluşturduğu sinerji ve katma değer ile ulaşacaklarını belirten NAKIBOĞLU, “Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek ve 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek için daha fazla çalışmalıyız. Bu nedenle üretim araçlarımızı optimum şekilde yeniden oluşturarak Ar-Ge, tasarım, marka ve inovasyondan oluşan katma değer unsurlarına yönelmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

“TAKSİM’DE YAŞANAN HAİN SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

“Bizi bir türlü rahat bırakmıyorlar. Biri bitiyor diğeri başlıyor” diyen NAKIBOĞLU, “80’li yıllarda bir yerde iki kardeş birbirine silah çekmişti o zamanlarda ’Sol-sağ’ diye. O bitti PKK başladı. ’O bitti, durdu’ dedik. Ondan sonra bütün etrafımız, komşularımız kaynamaya başladı. Başımıza bir şey gelmeden inşallah bu belaları atlatırız. Terörün her türlüsünü ve yapanları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz. Hiçbir gerekçe masum insanların öldürülmesini haklı çıkaramaz. Türkiye çok güçlü bir ülkedir. Terörle mücadeleye kararlılıkla devam etmelidir. Terör belasına verilecek en etkili cevap ise milletçe birlik, beraberlik içinde olmamız, dayanışmayı güçlü şekilde sürdürmemiz olacaktır. Taksim’de menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar temenni ederim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Cahit NAKIBOĞLU başkanlığındaki OSBÜK heyeti, Adana Valisi Mustafa BÜYÜK’ü ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ’yü de makamlarında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Mustafa BÜYÜK, “Ülkenin kalkınması, zenginleşmesi ve mutluluğu için herkesin mücadelesi devam ediyor. İş adamlarımız, sanayicilerimiz kendilerinin yanında topluma da önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’de organize sanayiler dünyaya örnek olacak şekilde bir sanayileşme ve kalkınma modeli olarak ortada. Başarıları da her gün artıyor. Yeni Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması bunun göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

FABRİKALAR GEZİLDİ

OSBÜK Başkanı Cahit NAKIBOĞLU ile AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir SÜTÇÜ’nün karşılıklı plaket takdimiyle sona eren istişare toplantısının ardından OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Müdürleri Komisyon üyeleri AOSB’de yer alan BOSSA, APRO Alüminyum Profil San.veTic.A.Ş. ve WEBER Yapı Kimyasalları San.ve Tic.A.Ş’nin üretim tesislerini gezdi. Tesis yetkililerinden işleyiş hakkında bilgiler alan heyet, ayrıca, AOSB’de eğitim veren Erkan Eğitim Kurumları’na bağlı Teknik Meslek Lisesi’ni gezdi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15