15. KOBİ ZİRVESİ’NE KATILAN BAŞKAN KÜTÜKCÜ’DEN ‘YENİ NESİL OSB’ VURGUSU - OSBÜK - OSBÜK

15. KOBİ ZİRVESİ’NE KATILAN BAŞKAN KÜTÜKCÜ’DEN ‘YENİ NESİL OSB’ VURGUSU

03-04-2019

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Rekabetçi Yerli Üretim” ana temasıyla İstanbul’da düzenlenen 15.KOBİ Zirvesine katıldı. TOSYÖV, TİM, TOBB ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen zirvede konuşan Başkan Kütükcü, konuşmasında yeni nesil organize sanayi bölgeleri vurgusu yaptı.

Kütükcü, Türk sanayisinin KOBİ ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu ve KOBİ’lerin ekonominin ana omurgasını oluşturduğunu ifade ederek, “Biz KOBİ’lerimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Ancak artık KOBİ’lerimizin ürettikleri katma değeri ve karlılıklarını artıran reformlar yapmalıyız. Organize sanayi bölgelerimizde de fabrikalarımız KOBİ ağırlıklı. Şu anda organize sanayi bölgelerimizde bir milyon 900 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Ancak biz organize sanayi bölgelerimizdeki bu fabrikalarımızın ölçeğini büyütebilirsek, bu istihdam rakamları da 2,5-3 milyonlara rahatlıkla çıkabilir. Yine bu fabrikalarımızı ihracata daha fazla kanalize edebilirsek ülkemizi ekonomik dalgalanmalardan daha az etkilenen bir yapıya kavuşturabiliriz. Ayrıca Türk sanayisinin rekabet gücünü artırmak için OSB’lerimizin sadece sayısını artırmak yetmez. Niteliklerini de geliştirmek, yeni nesil organize sanayi bölgeleri inşa etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Rekabet için nitelikli insan kaynağı şart

Yerli ve milli üretimde rekabetçi olmanın ön şartlarından birisinin de nitelikli insan kaynağı yetiştirmek olduğunu anlatan Kütükcü, OSBÜK olarak bu konuyu çok önemsediklerini ve önemli çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

“Kendi insan kaynağımızla, kendi bilgimizi ve teknolojimizi üretmek zorundayız” diyen Kütükcü, şunları söyledi:  “Gerek mühendislik alanlarında, gerek sosyal bilimlerde pazarlama gibi alanlarda gerekse sanayide üretim yapacak nitelikli insan kaynağı konusunda acilen bir reform başlığı açmak zorundayız. Biz OSBÜK olarak nitelikli insan kaynağı meselesini gündemimizin en başında tutuyoruz. Şu anda 55 organize sanayi bölgemizde 66 mesleki ve teknik eğitim lisemiz var. Türkiye’deki 83 teknoloji geliştirme bölgesinin 22’si organize sanayi bölgelerimizde. Üniversitelerimizle çok ciddi işbirliği geliştiren organize sanayi bölgelerimiz var. OSBÜK olarak, tüm bunların hem sayısını hem de niteliğini artırmak amacıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle çalışmalar yürütüyoruz.”

Seçimsiz 4.5 yıl reformlar için büyük fırsat

Son olarak Türkiye’nin önünde seçimsiz bir 4.5 yıl olduğuna dikkat çeken Kütükcü, bu dönemin bir reform dönemi olmasını temenni ederek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye’yi yeni, kalıcı ve güçlü bir kalkınma rotasına sokabilmek için önümüzde seçimsiz bir 4.5 yıl var. Ben bu 4.5 yılı büyük bir fırsat olarak görüyorum. Dolayısıyla bu süreyi çok iyi değerlendirerek, gündelik siyasete kurban etmemeliyiz. Türkiye, güçlü bir ülke. İş dünyamızın enerjisi yüksek, üretme azmi ve heyecanı yüksek. Şunu herkes bilmelidir ki, işletmelerimiz Türkiye’nin değeridir. Dolayısıyla bu işletmelere sahip çıkmak da herkesin görevidir.”