14. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDE OSB’LER KONUŞULDU - OSBÜK - OSBÜK

14. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDE OSB’LER KONUŞULDU

15-10-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü’nün onursal başkanlığında Antalya’da yapılan 14. Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nda ‘Yeşil OSB Hedefiyle Enerjisini Üreten OSB’ler’ konferansı düzenlendi.

OSBÜK Enerji Müşaviri Dr. Mehmet Mungan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Yeşil OSB Yol Haritasından, Lisanssız Elektrik Mevzuatının Değerlendirilmesine ve OSB’lerde yenilenebilir enerji süreçlerinde yaşanan sorunlara kadar pek çok konu konuşuldu.

 

Düzenlemeler enerji maliyetlerinin karşılanmasında faydalı olacak
Konferansta OSB’ler açısından EPDK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mevzuatları hakkında değerlendirmeler yapan Antalya OSB Bölge Müdürü İlhan Metin, lisanssız elektrik üretim tesisleri, YEKDEM ile OSB’lerde yenilenebilir enerji süreçlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine değindi. Metin, OSB’lerin elektrik maliyetinin azaltılmasına yönelik olarak, “OSB müdürlüklerinin kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılaması maksadıyla sanayi parseli niteliği taşımayan OSB alanlarında saha uygulamalı GES kurulumu yapılabilmesi için kanun ve yönetmeliklerde düzenlemeler yapılması, OSB’lerin enerji giderlerinin karşılanmasında faydalı olacaktır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç, Yeşil OSB konusunda bilgiler verdi. Yeşil OSB çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Kılınç, performans göstergeler üzerine istişarelerin devam ettiğini anlattı. Kılınç ayrıca OSB’lerdeki yenilenebilir enerji konularına değinerek, Dünya Bankası Türkiye OSB projesini üzerine, “Dünya Bankası finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi ile seçilen OSB’lerin verimliliğinin, çevresel sürdürülebilirliğinin ve rekabet gücünün artırılması ve aynı zamanda bu bölgelerin diğer OSB’lere örnek oluşturması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

TEDAŞ ve EPDK yetkilileri mevzuat hakkında bilgiler verdi
Konferansa katılan Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkilileri de Lisanssız Elektrik Üretimi Mevzuatı ile Yenilenebilir Enerji Tesisleri Projelendirme Kriterleri üzerine bilgiler verdi. Lisanssız Elektrik Üretimi Mevzuatını anlatan EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı Enerji Uzmanı Vedat Akdağ, gelişen teknoloji ve iş modellerine göre mevzuatın güncellendiğini kaydederken, TEDAŞ Genel Müdürlüğü Yatırımlar İzleme Daire Başkanlığı Proje ve Kabul Müdürlüğü Elektrik-Elektronik Mühendisi Fırat Öncin de, bugüne kadar kabulü yapılan 8 bin 274 projenin olduğunu söyledi.

Konferans, sunumların ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.