Okumak için tıklayınız - OSBÜK - OSBÜK

Okumak için tıklayınız

25-08-2020

28 ilçedeki 30 OSB’ye yatırım ve teşvik avantajı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” da yapılan değişikliğin 30 organize sanayi bölgesini pozitif etkilediğini ifade ederek, “Yapılan düzenleme bu OSB’lerimizin yatırımcı alma süreçlerini hızlandıracaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” değiştirildi. Karara göre, Türkiye’de ilk defa ilçe bazlı teşvik sistemine geçildi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, yeni düzenlemeden 21 şehirde ilan edilen 28 ilçedeki 30 OSB’nin pozitif etkilendiğini söyledi.

Açıklamasında Türkiye’nin geleceğinin yatırımlarda ve üretimde olduğunu vurgulayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, düzenlemenin özellikle bölgeler arası gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması, üretimin ve istihdamın yerinde desteklenmesi açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Yatırımlar için can suyu olacak

Yeni düzenlemeyle, ilçelerdeki OSB’lerin bulunduğu ilin iki alt grubun yatırım ve teşvik imkanlarından yararlanabileceğini, dolayısıyla yerel kalkınmanın desteklenmesi açısından güçlü bir adım olduğunu belirten Kütükcü, şunları söyledi:  “Ülkemizin ilçe bazlı teşvik sistemine geçmesi, iş dünyası olarak taleplerimiz arasındaydı. Zira ilçe bazlı teşvik sistemi, hem aynı şehirdeki ilçelerin gelişmişlik farklarının azaltılması hem de il ile ilçeleri arasındaki gelişmişlik farklarının azaltılması açısından da önemli. Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan  ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da yapılan değişiklik ülkemizin bu ihtiyacına yönelik atılmış olumlu bir adımdır. Toplamda 53 şehrimizdeki 263 ilçemizi kapsayan bu karardan, 21 şehrimizde ilan edilen 30 organize sanayi bölgemiz de pozitif anlamda etkilenmiştir. Bu 30 organize sanayi bölgemizde yatırım yapacak yatırımcılarımız, yeni düzenlemeye göre OSB’mizin bulunduğu ilin iki alt bölgesinin teşvik imkanlarından yararlanacaklar. Örneğin, bölgesel teşvik sisteminde 3. bölgede yer alan bir şehrimizde yatırım yapacak bir yatırımcımız, yatırımını aynı ilin bir ilçesinde yaparsa 4. bölgenin, ilan edilen ilçesindeki bir OSB’de yaparsa 5. bölgenin yatırım-teşvik imkanlarından yararlanacak. Özellikle yatırımcı çekmekte zorlanan OSB’lerimiz için can suyu olacak bu karar için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a teşekkür ediyorum.”

Kütükcü, yeni düzenlemeyle ilgili bazı organize sanayi bölgelerinden yeni talepler geldiğini, OSBÜK olarak bu talepleri de çalışarak önümüzdeki günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ileteceklerini sözlerine ekledi.

 

 

İki alt bölge teşvikinden yararlanacak ilan edilen OSB’ler:

NO OSB İLİ OSB İLÇESİ       OSB ÜNVANI
1 ADANA KARATAŞ  SERA TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB
2 AFYONKARAHİSAR SİNANPAŞA  AFYONKARAHİSAR MERKEZ II OSB
3 AYDIN BUHARKENT  BUHARKENT  OSB
4 AYDIN GERMENCİK  ORTAKLAR OSB
5 BALIKESİR DURSUNBEY  DURSUNBEY OSB
6 BOLU YENİÇAĞA  YENİÇAĞA OSB
7 DÜZCE ÇİLİMLİ  ÇİLİMLİ OSB
8 GAZİANTEP İSLAHİYE  İSLAHİYE  OSB
9 GAZİANTEP NİZİP  NİZİP  OSB
10 GAZİANTEP OĞUZELİ  GAZİANTEP OĞUZELİ OSB
11 HATAY HASSA  HATAY HASSA OSB
12 HATAY ALTINÖZÜ  HATAY – ALTINÖZÜ ENEK SÜT TDİOSB
13 KARABÜK ESKİPAZAR  KARABÜK ESKİPAZAR MET.VE METAL ÜRÜNLERİ   İHTİSAS OSB
14 KAYSERİ İNCESU  KAYSERİ İNCESU OSB
15 KIRIKKALE KESKİN  KESKİN OSB
16 KİLİS POLATELİ  KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB
17 KONYA KULU  KULU OSB
18 KÜTAHYA ALTINTAŞ  KÜTAHYA ALTINTAŞ ZAFER OSB
19 MALATYA YAZIHAN  MALATYA – BESİ TARIMA DAYALI İHTİSAS
20 MALATYA YAZIHAN  YAZIHAN SERA TARIMA DAYALI İHTİSAS
21 MERSİN MUT  MUT OSB
22 NEVŞEHİR ACIGÖL  NEVŞEHİR ACIGÖL OSB
23 RİZE KALKANDERE  RİZE OSB
24 SAKARYA FERİZLİ  FERİZLİ OSB
25 SAKARYA KAYNARCA  KAYNARCA MOBİLYA İHTİSAS OSB
26 SAKARYA KAYNARCA  SAKARYA KAYNARCA DOĞU MARMARA MAK.İML. İHT. OSB
27 SAMSUN HAVZA  SAMSUN HAVZA OSB
28 SAMSUN KAVAK  SAMSUN KAVAK OSB
29 UŞAK BANAZ  BANAZ OSB
30 UŞAK KARAHALLI  UŞAK KARAHALLI OSB